Λύγισε (1-1) στις καθυστερήσεις και αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός

Κρίμα και άδικο. Ο Ολυμπιακός έκανε υπερπροσπάθεια στο Φράιμπουργκ, αλλά στο τέλος του πήγαν όλα στραβά και ανάποδα. Είδε τους Γερμανούς να ισοφαρίζουν στο 90+3’ με τον Κίμπλερ και τη Ναντ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου στο 90+5’ να κάνει το 2-1 απέναντι στην Καραμπάγκ, ένας συνδυασμός αποτελεσμάτων που αφήνει οριστικά τους Πειραιώτες στην τέταρτη θέση του ομίλου του Εuropa League.

Η τύχη γύρισε την πλάτη στον Ολυμπιακό, με τους Πειραιώτες να χάνουν μέσα από τα χέρια τους τη νίκη και την Ναντ να κερδίζει την Καραμπάγκ στις καθυστερήσεις, γεγονός που αφήνει οριστικά την ομάδα του μεγάλου λιμανιού εκτός διεκδίκησης της τρίτης θέσης και της πρόκρισης στο Europa Conference League.  Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν στο 17’ με τον Ελ Αραμπί και είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν, με τους Γερμανούς στο 90+3’ να ισοφαρίζουν με κεφαλιά του Κίμπλερ.

Ένα παιχνίδι στο οποίο ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη, με τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη, παρά το γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις, να έχει εξαιρετική παρουσία και να πραγματοποιεί μεγάλες αποκρούσεις κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου. Οι Ερυθρόλευκοι πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι που ακολουθεί με τη Λαμία στο Γ. Καραϊσκάκης για το πρωτάθλημα.

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Μίτσελ ξεκίνησε τον Ολυμπιακό με τον Πασχαλάκη μπροστά από τα δοκάρια και τους Αβιλα, Μπα, Ντόι και Βρουσάι στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά και Ιν-Μπεόμ Χουάνγκ ήταν στα χαφ, με τους Γκάρι Ροντρίγκες, Μπιέλ και Μασούρα πίσω από την Ελ Αραμπί. Από την άλλη, ο Κρίστιαν Στράιχ ξεκίνησε την Φράιμπουργκ με την εξής 11άδα: Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ, Γκιούντερ, Κέιτε, Χέφλερ, Ντόαν, Γκρίφο, Γκρέγκοριτς, Κιερέ.

Γκολ ο Ελ Αραμπί, ευκαιρίες με Μασούρα και Μπιέλ!

Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο το πλάνο του Μίτσελ, με τους Ερυθρόλευκους να κλείνουν τους χώρους προς την εστία του Πασχαλάκη, έχοντας ως στόχο να χτυπήσουν στην κόντρα την άμυνα της Φράιμπουργκ.

Το πρώτο 15άλεπτο του παιχνιδιού κύλησε χωρίς τη μεγάλη φάση, με τον Ολυμπιακό στο 17’ να ξεδιπλώνεται υποδειγματικά και να ανοίγει το σκορ με τον Ελ Αραμπί! Ο Μασούρας έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Μπιέλ σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Φλέκεν απέκρουσε, αλλά ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί από κοντά τον εκτέλεσε και έκανε το 1-0 για τους Πειραιώτες.

Εξι λεπτά αργότερα οι πρωταθλητές έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Μασούρα για να κάνουν το 2-0. Ο Γκάρι Ροντρίγκες βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση, άνοιξε ωραία στον Μασούρα, ο διεθνής μεσοεπιθετικός πέρασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της εστίας του Φλέκεν και έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Στο 31’ ο Εμβιλά βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή της Φράιμπουργκ, σούταρε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 35’ οι Ερυθρόλευκοι απείλησαν ξανά, με τους Μασούρα και Μπιέλ. Ο Μασούρας πρόλαβε τον τερματοφύλακα της Φράιμπουργκ, γύρισε ωραία από αριστερά, αλλά τελευταία στιγμή ο Χέφλερ έκοψε τον Μπιέλ, πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μίτσελ αναγκάστηκε να προχωρήσει στην πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, καθώς ο Γκάρι Ροντρίγκες ένιωσε ενοχλήσεις, με τον Ολεγκ Ρεάμπτσιουκ να παίρνει τη θέση του Αφρικανού μεσοεπιθετικού. Ο Βρουσάι πήγε εξτρέμ και ο Μολδαβός

πέρασε στο αριστερό άκρο της άμυνας. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 1-0.

Μεγάλες αποκρούσεις από τον Πασχαλάκη!

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, με την Φράιμπουργκ μετά το πρώτο δεκάλεπτο να ανεβάζει την πίεσή της και να απειλεί με τους Χέφλερ (58’), Κίμπλερ (59’) και Έγκεσταϊν (61’). Σε όλες τις περιπτώσεις, όμως, ο Πασχαλάκης αντέδρασε και κράτησε το μηδέν.

Στην πρώτη ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού μπλόκαρε μετά από γυριστή κεφαλιά, ενώ στη δεύτερη απέκρουσε το δυνατό σουτ που έγινε από το ύψος της μικρής περιοχής. Στην τρίτη ο πορτιέρο των Πειραιωτών μπλόκαρε μετά το σουτ που έγινε από μακρινή απόσταση. Στο 69’ ο Μίτσελ φρέσκαρε την ομάδα του, βάζοντας τον Κούντε αντί του κουρασμένου Μπιέλ, με τον Πασχαλάκη να κάνει δύο ακόμα επεμβάσεις.

Στο 70’ στο σουτ του Γκρίφο και στο 72’ στο αντίστοιχο του Έγκεσταϊν. Στο 77’ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έκανε μια ακόμα σπουδαία απόκρουση, αυτή τη φορά στο σουτ του Πέτερσον, ενώ στο 80’ απέκρουσε την εξ επαφής κεφαλιά του Γκιούντερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μίτσελ έκανε τρεις ακόμα αλλαγές, με τους Ουί-Τζο, Βαλμπουενά και Ρέτσο αντί των Ελ Αραμπί, Μασούρα και Βρουσάι. Στο 88’ ο Πασχαλάκης είπε και πάλι «όχι», αυτή τη φορά σε εξ επαφής κεφαλιά του Γεόνγκ.

Ισοφάριση στο 90+3’

Στις καθυστερήσεις όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ. Μετά από κόρνερ, ο Κίμπλερ πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1, με τον Μπα λίγο αργότερα να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ένα αποτέλεσμα, το οποίο σε συνδυασμό με τη νίκη της Ναντ επί της Καραμπάγκ (2-1), αφήνει τον Ολυμπιακό οριστικά στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λίνχαρτ (77’ Σιλντιλία), Γκούντερ, Ντόαν (63’ Βέισοπτ), Κέιτελ (63’ Έγκεσταϊν), Χέφλερ, Γκρίφο, Γκρέγκοριτς (72’ Πέτερσεν), Κίερε (63’ Γέονγκ).

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (82’ Ρέτσος), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μπιέλ (69’ Κούντε), Μασούρας (82’ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (39’ Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί (83’ Ουί-Τζο Χουάνγκ).