Νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings τον Ηρακλή για το Κύπελλο Ελλάδος

Στην 3η αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε το Ρέθυμνο Cretan Kings, επικρατώντας με 81-70 του Ηρακλή στο «Μελίνα Μερκούρη»

Οι παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου απέδωσαν εξαιρετικά και έδειξαν από το ξεκίνημα τις διαθέσεις τους. Με «μαέστρο» τον Φράνκαμπ πήραν διψήφια διαφορά από το 13ο λεπτό (30-20), ενώ η αντίδραση των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο (61-57) δεν τους πτόησε. Κυριάρχησαν απόλυτα στην δ’ περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 16 πόντους (79-63), παίρνοντας τελικά τη νίκη με 81-70.
Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκαμπ με 15 πόντους (6 ασίστ), ενώ ο Γκόρντον στην καλύτερη του εμφάνιση πραγματοποίησε νταμπλ – νταμπλ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Το καρέ των «διψήφιων» συμπλήρωσαν ο Χάρις (11π.) και ο Λι (10π.), ενώ κανείς δεν υστέρησε.

Επόμενος αντίπαλος είναι ο Κολοσσός, με το ματς να διεξάγεται την Τετάρτη 30 Οκτωβρίου στο «Μελίνα Μερκούρη», με φόντο τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου ήδη περιμένει η ΑΕΚ.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Πιο δυναμικά ξεκίνησε το ματς ο Ηρακλής, εκμεταλλευόμενος τα αβίαστα λάθη της Ρεθυμνιωτικης ομάδας  στο ξεκίνημα για το 4-9 (3’). Οι Γκόρντον, Λι και Χριστοδούλου δημιούργησαν σερί 9-4 για την ισοφάριση (13-13 στο 6’), με τον Καμπερίδη να δίνει προβάδισμα με 19-18 (7’) και τους Μαραγκάκη και Μάρεϊ να διαμορφώνουν τλο 23-20 του δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
Το Ρέθυμνο Cretan Kings μπήκε φουριόζo στη β’ περίοδο και με σερί 7-0 πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (30-20 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν σε 37-31 (17’). Εκείνος που ανέλαβε δράση ήταν ο Χάρις, ο οποίος επανέφερε τη διαφορά στους 9 πόντους (40-31). Ο Ηρακλής βρήκε ξανά τις λύσεις για το 41-37, αλλά δύο εκπληκτικές φάσεις που δημιούργησε ο Φράνκαμπ είχαν σαν αποτέλεσμα το 46-37 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Αποφασιστικά ξεκίνησε και στην επανάληψη το Ρεθυμνο Cretan Kings  με τους Χριστοδούλου, Χάρις και Γκόρντον να σημειώνουν τη μεγαλύτερη διαφορά στους 13 πόντους (53-40 στο 22’). Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, ενώ ένα αντιαθλητικό και μία τεχνική ποινή εις βάρος τoυ Ρεθύμνου την αποδιοργάνωσαν για λίγο (58-51 στο 26’). Παρά την κυριαρχία του Ρεθύμνου οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» ακόμα περισσότερο τη διαφορά, ολοκληρώνοντας την 3η περίοδο με το σκορ στο 61-57.
4ο Δεκάλεπτο
Εξαιρετικό ξεκίνημα της 4ης περιόδου για το Ρέθυμνο με τους Γκόρντον, Φράνκαμπ και Καμπερίδη να ανεβάζουν για πρώτη φορά τη διαφορά στους 14 πόντους (71-57 στο 34’), έπειτα από σερί 10-0. Με «μαέστρο» τον Φράνκαμπ ήταν ξεκάθαρη, με τον Λι να γράφει το 79-63 και να βάζει τέλος στην υπόθεση νίκη, παίρνοντας την πρόκριση με 81-70.
Διαιτητές: Σχινάς, Ψαριανός, Κάρδαρης.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-37, 61-57, 81-70.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βαγγέλης Ζιάγκος): Λι 10 (1), Χριστοδούλου 9, Χότον 2, Μαραγκάκης 2, Καμπερίδης 9 (2), Λαναράς 2, Γαρέζος, Μάρεϊ 2 (5 ριμπάουντ), Χάρις 11 (3/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκόρντον 14 (4/10 δίποντα, 6/7 βολές, 12 ριμπάουντ), Ραζής 5 (1), Φράνκαμπ 15 (3/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 2, Οκερέαφορ 2, Καββαδάς 4, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 4, Ζάρας 15 (2), Καλαϊτζίδης, Χάνλαν 18 (1), Γκάρετ 3, Σμιθ 9 (3).