Νίκη για το Ρέθυμνο Cretan Kings τον Κολοσσό Η Hotels

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το κρίσιμο παιχνίδι κόντρα στον Κολοσσό H Hotels, το Ρέθυμνο Cretan Kings.
Επιβλήθηκε με σκορ 93-67 στο νησιωτικό ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής και παρέμεινε στο κόλπο της παραμονής.

Η ομάδα του Ρεθύμνου χρειαζόταν πάση θυσία τους 2 βαθμούς και κατάφερε όχι μόνο να τους κατακτήσει αλλά να το πράξει με εμφατικό τρόπο.

Προσφέροντας σκορ και θέαμα «καθάρισε» την υπόθεση της νίκης από το α’ ημίχρονο (59-34), με το δεύτερο 20λεπτο να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής ήταν ο Άντονι Χίκι που πέτυχε τριπλ – νταμπλ σε μόλις 22 λεπτά (11π., 10ριμπ., 12ασ.), μπαίνοντας στην κλειστή λίστα της Betshop Basket League.

Μάλιστα, τελευταία φορά που σημείωσε κάποιος παίκτης τριπλ – νταμπλ ήταν πριν 18 χρόνια (2001). Τελικά, ο 26χρονος πλέι μέικερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψίματα και μόλις 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Φυσικά, άπαντες απέδωσαν τα μέγιστα, με τους Μπαρτ (19π.), Ντάνιελς (16π.), Χριστοδούλου (13π.) και Μπάντερ (11π.) να συμπληρώνουν την 5άδα των «διψήφιων».

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Με κεκτημένη ταχύτητα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες, με τον ρυθμό του αγώνα να είναι εξαιρετικά γρήγορος. Το 0-4 του Κολοσσού  H Hotels «διαγράφηκε» άμεσα, με τους Μπαρτ, Χριστοδούλου και Ντάνιελς να πετυχαίνουν σερί 10-4, περνώντας μπροστά με 10-8 (4’).

Η ευστοχία έξω από τα 6.75μ. (4/6) και τον Χίκι να εκτελεί άψογα στο τρανζίσιον, είχαν ως αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 22-14 (6’).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ομάδας μας στη συνέχεια, μειώνοντας σε 22-21 (9’). Ο Σιγκούνας απάντησε μα τρίποντο και με τη βοήθεια του Τζόουνς έγραψαν το 27-21.

Ο Ντεμπς με λέι απ στην «εκπνοή» διαμόρφωσε το 29-26 του «χορταστικού» α’ δεκαλέπτου.
2ο Δεκάλεπτο
«Ισοπεδωτικό» ήταν το Ρέθυμνο Cretan Kings στο β’ δεκάλεπτο, καθώς μετά το 29-28, οι Χίκι, Μπάντερ, Σιγκούνας και Μπαρτ «έχτισαν» σερί 15-0 για το 44-28 (15’). Έπειτα, ο Χριστοδούλου με 7 σερί πόντους ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 21 πόντους (52-31 στο 17’). Οι Μπάντερ, Μπαρτ και Χριστοδούλου συνέχισαν να «πυροβολούν» (59-34), με τον Χίκι πάντως να έχει κλέψει την παράσταση με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 12 ασίστ.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, η ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο συνεχίστηκε για την ομάδα του Ρεθύμνου, με τη διαφορά να φτάνει στους 30 πόντους (66-36 στο 23’). Η μέγιστη τιμή ήταν στους 34 πόντους (73-39 στο 25’), να «αγγίζει» μία πολύτιμη νίκη, ολοκληρώνοντας την 3η περίοδο στο 78-48.
4ο Δεκάλεπτο
Σε τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο, με τον κόουτς Ζιάγκο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Ο Ντάνιελς σημείωσε το 80-48, με τους παίκτες μας να κατεβάζουν ταχύτητα στη συνέχεια. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-0 (80-58 στο 34’), με τον Μπαρτ να πετυχαίνει καλάθι έπειτα από αρκετή ώρα (83-58 στο 35’). Ο πίνακας του σκορ σταμάτησε στο 93-67, πετυχαίνοντας μία πολύ κρίσιμη νίκη.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Παναγιώτου, Ξεκινάκης.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67.
ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Βαγγέλης Ζιάγκος): Χριστοδούλου 13(2), Μπαρτ 19 (4/6 τρίπ.), Κλάντον (6 ριμπ.), Χίκι 14 (4/7 δίπ., 2/6 τρίπ., 10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 3 κλεψ., 3 λάθη σε 30’10’’), Ντάνιελς 16 (2 τρίπ., 6 ριμπ.,), Οικονομόπουλος, Σιγκούνας 9(1), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 5, Ραζής 2, Μπάντερ 11(3), Τζόουνς 4.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Στέργιος Κουφός): Μαυροειδής 14 (8/9 βολές, 11 ριμπ.), Τσούπκοβιτς 4, Μπράουνινγκ 7 (2/9 σουτ, 4 ριμπ., 4 ασίστ), Ντεμπς 10 (5/13 σουτ), Λίγκινς 4, Μπιλλής 3 (1), Γεωργαλής, Παπαδάκης, Δημάκος 7 (1), Πίνκστον 5 (2/9 σουτ, 9 ριμπ.), Λι 13.