Νίκη του ΟΦΗ μετά απο 12 αγωνιστικές!

Με καρδιά χιλίων λεόντων και με ανατροπή μέσα σε 15 λεπτά ο ΟΦΗ κέρδισε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1.

Ο Νιόπλιας παρέταξε τον ΟΦΗ με 4-2-3-1 και χωρίς εκπλήξεις στην ενδεκάδα του: Ο Βάτερμαν ήταν κάτω από τα δοκάρια, στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, έπαιξαν οι Μαρινάκης, Διαμαντής, Βούρος, Λυμπεράκης, Σακόρ και Μεγιάδο ήταν τα δύο αμυντικά χαφ, ο Στάρτζεον είχε ελεύθερο ρόλο και οι Σολίς, Γρίβας, Σαρδινέρο στην επίθεση.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο γήπεδο και απείλησε στο ξεκίνημα του αγώνα με το σουτ του Σαρδινέρο να βγάζει πάνω στην γραμμή ο Κάργας ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Στάρτζεον. Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα με τον ΠΑΣ να ισορροπεί μετά το 20λεπτο δίχως ωστόσο να απειλήσει την εστία του Βάτερμαν. Ο γνωστός, αυτοκτονικός, ΟΦΗ εμφανίστηκε όταν για ακόμα ένα παιχνίδι δέχτηκε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΠΑΣ, κόντρα στην ροή του αγώνα, σκόραρε με την άμυνα του να μην απομακρύνει την μπάλα και ο Παμλίδης σε κενή εστία να κάνει το 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Νιόπλιας πέρασε στο ματς τον Φερέιρα αντί του Γρίβα και μέσα σε 15 λεπτά ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει προβάδισμα με ένα καταπληκτικό διάστημα απόδοσης. Πρώτα ο Σαρδινέρο ισοφάρισε με ένα καταπληκτικό γκολ κρεμώντας τον Λοντίγκιν και στο 59′ ο Σολίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στον ΟΦΗ κάνοντας το 2-1.

Ο ΠΑΣ μετά το 70ο λεπτό ισορρόπησε το παιχνίδι παίζοντας κυρίως από τα άκρα με Σάλιακα, Πέερσμαν καθώς οι παίκτες του Νιόπλια είχαν κλείσει πολύ καλά τον άξονα με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Ο ΠΑΣ απείλησε στο 82′ με τον Βάτερμαν να διώχνει το σουτ του Μιλιντσεάνου.https://www.athleticradio.gr/