Νίκη της ομάδας των Χανίων επί του Διαγόρα

Τα Χανιά διεύρυναν το αήττητο σερί τους στα επτά παιχνίδια, επικρατώντας με 1-0 του Διαγόρα. Το “Χρυσό” γκολ ο Φοντέ Καμαρά στο 61′.

Ο Διαγόρας μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Σε ένα ματς με ρυθμό και διάθεση και από τις δύο ομάδες να.. παίξουν ποδόσφαιρο.

Η ομάδα από την Ρόδο είχε ένα καλό 10λεπτο όταν και είχε τρεις καλές στιγμές, με Λινάρδο στο 7′ και Κονέ στο 9′ και στο 15′, χωρίς να μπορούν να καταγραφούν ως τελικές, αμφότερες.

Ο ΑΟΧ απείλησε για πρώτη φορά στο 25′ με τον Νίκολιτς, αλλά βρήκε τον Τσέλιο σε ετοιμότητα. Και στο 29′ έχασε για… εκατοστά το γκολ, αφού η κεφαλιά του Δημητριάδη πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσέλιου. Στο 40′ οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, έπειτα από μαρκάρισμα του Σανδραβέλη στον Διαμαντόπουλο, με τον διαιτητή Περράκη να δείχνει “παίζεται”.

Με τα Χανιά ανεβασμένα και να πιέζουν ξεκίνησε και το β’ 45λεπτο. Στο 54′ ο Διαμαντόπουλος σούταρε, ο Τσέλιος απέκρουσε εντυπωσιακά! Στη συνέχεια της φάσης οι γηπεδούχοι ζήτησαν αυτή τη φορά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κοντοχρήστου. Και στο 61′ έγινε το 1-0. Ο Φοντέ έκανε τρομερή προσπάθεια και ακόμα πιο εντυπωσιακό τελείωμα και άφησε… άγαλμα τον Τσέλιο! Ο Διαγόρας προσπάθησε να… ξυπνήσει και να αντιδράσει. Είχε την μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Αλάεθ στο 77′, αλλά από εκεί και πέρα δεν έγινε απειλητικός. Τα Χανιά κράτησαν εύκολα το υπέρ τους σκορ και την μεγάλη νίκη.

Το φιλμ του αγώνα:

3′ Σέντρα του Κάσου, άστοχη κεφαλιά του Δημητριάδη

7′ Διαγόρα.Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κοντοχρήστου, ο Σμυρλής όντας ανενόχλητος στη μικρή περιοχή, άργησε να αντιληφθεί ότι η μπάλα θα κατέληγε σε αυτόν, με αποτέλεσμα να μην πλασάρει σωστά, και στη συνέχεια της φάσης ο Λινάρδος που έγινε κάτοχος της μπάλας, την έστειλε αουτ

9′ Σέντρα του Λινάρδου, ο Κονέ δεν μπόρεσε να την στείλει προς την εστία

14′ Σούτ του Σμυρλή από τα δεξιά, η μπάλα κοντράρει στο σώμα του Ανδρέου και απομακρύνεται στη συνέχεια

15′ Ο Κονέ δίνει στον Σμυρλή, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να την στείλει προς την εστία

25′ Πλασέ του Νίκολιτς, ο Τσέλιος μπλόκαρε.

28′ Εκτέλεση φαουλ του Βασιλόγιαννη, έδιωξε ο Αθανασίου

29′ Σέντρα του Καμαρά, κεφαλιά του Δημητρίαδη, λίγο αουτ

47′ Για εκατοστά ο Κωστούλας δεν έπιασε την κεφαλιά στη σέντρα του Λινάρδου ώστε να την στείλει στα δίχτυα

53′ Προσποίηση και σουτ του Καρλίτο, έδιωξε ο Τσέλιος

54′ Ο Διαμαντόπουλος προσπάθησε από δύσκολη θέση να απειλήσει τον Τσέλιο, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο έδιωξε.

61′ Ο Φοντέ έκανε τρομερή ενέργεια και με σουτ νίκησε τον Τσέλιο για το 1-0

77′ Ο Αλάεθ βρέθηκε.. φάτσα με το 1-1 αλλά ο Κουτζαβασίλης έκλεισε καλά την εστία του και ο παίκτης του Διαγόρα έστειλε την μπάλα αουτ

Σκόρερ: 61′ Φοντέ

Συνθέσεις:

ΧΑΝΙΑ (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Καμαρά, Πλέγας (46′ Παναγιωτούδης), Κάρλος, Δημητριάδης(80′ Τριανταφυλλάκος), Κάσσος(77′ Βρεττός), Βασιλόγιαννης(89′ Σωτηράκος), Διαμαντόπουλος(80′ Μασένα)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μανωλάκης(68′ Κάκκο), Ρουγκάλας (43′ λ.τ Σελινιωτάκης), Κωστούλας(80′ Καρατάσιος), Κοντοχρήστος, Λινάρδος, Σμυρλής(70′ Αλάεθ), Κονέ(80′ Μπαστακός), Μασούρας, Αθανασίου.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Αναστασίου (Θεσσαλίας), Φραγιός (Μακεδονίας)

Πηγή: liganews.gr