ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0

Εύκολο βράδυ για τον Δικέφαλο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΟΦΗ με 4-0 στην Τούμπα, έφτασε τις 7 σερί νίκες στη Superleague και παραμένει μόνος πρώτος στη Superleague.

Το… τρένο του ΠΑΟΚ συνέχισε στα νικηφόρα αποτελέσματα!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε δίχως ιδιαίτερο πρόβλημα με σκορ 4-0 του ΟΦΗ για τη 16η αγωνιστική της Superleague και πέτυχε την 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα. Ενώ αξίζει να σημειωθεί πως το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου έχει φτάσει πλέον τις 9 σερί νίκες σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο ΠΑΟΚ παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας έπειτα από 16 αγώνες έχοντας 38 βαθμούς και βρίσκεται στο +3 από την ΑΕΚ, στο +4 από τον Παναθηναϊκό (έχουν ματς λιγότερο οι «πράσινοι» διότι αγωνίζονται αυτή την ώρα με τον ΠΑΣ Γιάννινα στη Λεωφόρο) και στο +6 από τον Ολυμπιακό. Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦΗ είναι 9ος με 15 πόντους.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο μισάωρο ο ΟΦΗ πατούσε καλύτερα, δείχνοντας σε θέση να απειλήσει τον ΠΑΟΚ, που είχε χαμένο πέναλτι με τον Σβαμπ (23′). Μετά το ημίωρο, ωστόσο, ο «Δικέφαλος» πήρε μπρος, κυριάρχησε και πριν το ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει δύο φορές.

Στο 39′ ο Κίριλ Ντεσπόντοφ έγραψε το 1-0. Ο Σβαμπ έκανε γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα κατέληξε στον Μπάμπα ο οποίος έκανε τη σέντρα και ο Βούλγαρος εξτρέμ αφύλακτος την έστειλε με κεφαλιά στη δεξιά γωνία του Μπάουμαν ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Το 2-0 δεν άργησε να γίνει για τον ΠΑΟΚ. Ο Ντεσπόντοφ ξεχύθηκε από τα δεξιά κάνοντας γύρισμα πάρε-βάλε με τον Σαμάτα να μην έρχεται σε επαφή με τη μπάλα και ο Μπάμπα την έστειλε στην κενή εστία για το 2-0.

Στο 45+1′ ο Σαμάτα κέρδισε πέναλτι για τον ΠΑΟΚ. Ο Τανζανός επιθετικός ανέλαβε και την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, αλλά ο Μπάουμαν απέκρουσε την μπάλα, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο β’ μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με τον ΠΑΟΚ να κάνει σβηστή διαχείριση του σημαντικού προβαδίσματος που είχε πάρει από το πρώτο ημίχρονο και πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ έφτασε πολύ εύκολα και θριαμβευτικά στη σημαντική επικράτηση με σκορ 4-0 του ΟΦΗ. Το τρίτο τέρμα επετεύχθη στο 89′ με σκόρερ τον Μάρκος Αντόνιο. Ο Μεϊτέ πάσαρε στον Ντεσπόντοφ και ο τελευταίος έβγαλε ασίστ στα αριστερά του για τον Βραζιλιάνο χαφ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Το τελικό 4-0 πέτυχε ο Μπράντον Τόμας. Υπέροχη αλλαγή του Τάισον για τον Ντεσπόντοφ στα δεξιά και ο τελευταίος πάσαρε στο ύψος του πέναλτι για τον Ισπανό φορ που προσποιήθηκε και ξέφυγε από τους Λαμπρόπουλο – Θοράρινσον εκτελώντας τον Μπάουμαν για το τελικό 4-0 του ΠΑΟΚ.

Την επόμενη (17η) αγωνιστική ο «Δικέφαλος» θα φιλοξενηθεί από τον Άρη την Κυριακή (7/1, 19:30) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στο μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ ο ΟΦΗ θα παίξει τη Δευτέρα (8/1, 20:00) με τη Λαμία στο Ηράκλειο.

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 4-0: Εύκολο βράδυ για τον Δικέφαλο