Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής μέσα στο «Βικελίδης» ο δικέφαλος του Βορρά

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, επικρατώντας με 2-1 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και στέφθηκε πρωταθλήτης Ελλάδας για την σεζόν 2023-2024
Ο ΠΑΟΚ είναι ο νέος Πρωταθλητής Ελλάδας. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 2-1 του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 10η και τελευταία αγωνιστική των play-offs, και τερμάτισε πρώτος στην φετινή σεζόν, με 80 βαθμούς, 2 περισσότερους από την 2η ΑΕΚ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν η θριαμβεύτρια στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης και με αυτό το τρίποντο κατέκτησε το τέταρτο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Μάλιστα, οι ασπρόμαυροι κατέκτησαν το πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά το 2019.

Προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου

Το ματς ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τις «μονομαχίες» των παικτών να είναι πολύ δυνατές. Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε να απειλήσει σε κανονική ροή παιχνιδιού. Η πρώτη τελική του ματς ήρθε στο 15ο λεπτό. Ο Σβαμπ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά, η κεφαλιά του Τάισον, όμως, πέρασε άουτ.

Στην δεύτερη ευκαιρία στο ματς ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε την μπάλα από τον Μορόν στον χώρο του κέντρου, ο Σέρβος έκανε ωραία κάθετη μπαλιά, και ο Μπράντον Τόμας πλάσαρε στην κίνηση για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο ο Άρης αντέδρασε και άρχισε να δημιουργεί κάποιες τελικές.