Ασπρομάτης: «Μας αφήνει γλυκόπικρη γεύση το παιχνίδι»

Γλυκόπικρη γεύση αφήνει στον Αστέρα Ρεθύμνου η ήττα με 1-0 από τον Ρεθυμνιακό, σύμφωνα με τον τεχνικό της ομάδας μας Ηλία Ασπρομάτη.
Ο κόουτς έμεινε ικανοποιημένος από την εμφάνιση και την εν γένει παρουσία της ομάδας

«Πριν οποιαδήποτε δήλωση για το παιχνίδι θα ήθελα να μεταφέρω τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένεια του Νίκου Παπαδάκη, για τον χαμό του γιου του, Μιχάλη. Είναι και άλλα πράγματα που είναι σπουδαιότερα από το ποδόσφαιρο και μας ξεπερνούν. Να είναι καλά να θυμούνται τον Μιχάλη.

Όσον αφορά το παιχνίδι ξέραμε πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια καλή ομάδα, με παίκτες με εμπειρία. Στην κουβέντα που κάναμε με τους ποδοσφαιριστές τους είπα πως ο πιθανότερος λόγος να κινδυνεύσουμε ήταν οι στατικές φάσεις και η ικανότητα στα στημένα του Δελήμπαση έβαλε μπροστά τον Ρεθυμνιακό.

Παρότι εμείς μπήκαμε νωχελικά στο παιχνίδι δεν δεχθήκαμε καθαρή ευκαιρία από τον αντίπαλο, παρά μόνο στα τελευταία λεπτά του α’ ημιχρόνου από προσωπικά λάθη. Νομίζω το νεαρό της ηλικίας της ομάδας επηρέασε τους ποδοσφαιριστές στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά κατά την διάρκεια του παιχνιδιού αυτό ξεπεράστηκε και ειδικότερα στο β’ ημίχρονο αυτό άλλαξε έμεινε περισσότερο η μπάλα στα πόδια μας, δημιουργώντας ευκαιρίες και προϋποθέσεις ευκαιριών. Το αποτέλεσμα μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, είμαστε ικανοποιημένοι από την προσπάθεια και την εικόνα μας σε γενικές γραμμές και πικρία για το τελικό αποτέλεσμα. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ρεθυμνιακό και να επιτύχει τους στόχους του».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Ρεθυμνιακού, Γιώργος Λυρώνης, στις δηλώσεις του, τόνισε.

«Καταρχήν να δώσουμε συγχαρητήρια στις δύο ομάδες, γιατί μετά από τόσο καιρό απραξίας έβγαλαν καλό ρυθμό και πάθος και για τα δεδομένα της εποχής έγινε ένας πολύ καλός αγώνας. Στο α’ ημίχρονο εμείς μπήκαμε καλύτερα στο γήπεδο, σκοράραμε μία φορά, είχαμε άλλε δύο καλές ευκαιρίες αλλά δεν τα καταφέραμε. Στο β’ ημίχρονο παρότι κάναμε 3 αλλαγές για να φρεσκάρουμε την ομάδα, δεν έγινε αυτό που θέλαμε και είχε ως αποτέλεσμα η αντίπαλη ομάδα να πάρει κάποια μέτρα ,μέσα στο γήπεδο και σε κάποιες στιγμές να γίνει και επικίνδυνη. Παρόλα αυτά πήραμε τη νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές και πάμε σε ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι την επόμενη αγωνιστική, που είναι στον Άγιο Νικόλαο.

Τέλος να εκφράσω τα συλλυπητήρια μου στην οικογένεια του Αστέρα και προσωπικά στον κ. Νίκο Παπαδάκη του Μιχαήλ, για την απώλεια του γιου του, αλλά και ενός πολύ καλού μου φίλου».