Με Ήρωα τον Μανουσάκη στους “4” του κυπέλλου Ηρακλείου ο ΠΟΑ (video)

Δραματικό παιχνίδι έγινε στον Κρουσώνα, με τον ΠΟΑ να επικρατεί στη διαδικασία των πέναλτι με 0-2 του ΠΑΟΚ και να προκρίνεται στους «4» του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε ισόπαλη δίχως γκολ και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο 95ο λεπτό ο Καϊμακαμούδης άνοιξε το σκορ για τον ΠΟΑ αλλά στις καθυστερήσεις της παράτασης και συγκεκριμένα στο 121’ ο Γεωργόπουλος ισοφάρισε 1-1 και έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι, εκεί όπου ο ΠΟΑ τελικά ήταν η ομάδα που πανηγύρισε την πρόκριση με ήρωα τον τερματοφυλακά του Γιάννη Μανουσάκη, που ήταν ανίκητος αποκρούοντας τέσσερα πέναλτι και το σκορ στην διαδικασία ήταν 0-2 υπέρ του ΠΟΑ!

Τα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσε ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ και αποκρούστηκαν όλα από τον τερματοφύλακα του ΠΟΑ ήταν από τους Παπαδάκη, Παπαδιό, Γεωργόπουλο, Ανωγειανάκη.

Από την άλλη πλευρά, για τους Ατσαλενιώτες ήταν εύστοχοι στις δύο πρώτες εκτελέσεις οι Κερμενίδης και Κενδριστάκης, στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Δημητριάδης απέκρουσε τα πέναλτι των Παπαδομιχελάκη και Πλουσή αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει στην ομάδα του την πρόκριση…

ΠΑΟΚ: Δημητριάδης, Γεωργόπουλος, Κοζυράκης, Βασιλείου, Μπελαντάκης (62′ Σούρσος), Φράγκος, Παπαδάκης Β., Παπαδιός, Καουκάκης, Νικηφόρος, Ανωγειανάκης

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Καρβελάς, Πατινιώτης (110′ Πετράκης), Παπαδομιχελάκης, Πολυζάς, Καρλίτο (117′ Πλουσής), Κερμενίδης, Ξυλούρης, Ρωμανάκης (37′ λτ. Φραγκιαδάκης), Ξεπαπαδάκης (111′ Κενδριστάκης), Καϊμακαμούδης (116′ Σαμουιλίδης)