Από το κακό στο χειρότερο ο ΟΦΗ, έχασε από τον Ιωνικό στο «Γεντί Κουλέ»

Έντεκα ολόκληρες αγωνιστικές έπρεπε να κάνουν υπομονή άπαντες στον Ιωνικό, ώστε να «γευτούν» το πρώτο τρίποντο της σεζόν. Με μια εξαιρετική εμφάνιση και τον πρώτο της σκόρερ, Βασίλη Μάντζη να χτυπά «δις», η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 2-0 κόντρα στον ΟΦΗ στο «Γεντί Κουλέ» και έβαλε… φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήταν για τους Κρητικούς, με τον Χουτεσιώτη να σταματά εντυπωσιακά το διαγώνιο σουτ του Τοράλ στο 11′. Ο Ιωνικός απάντησε στις ευκαιρίες με τον Σεμπά να κάνει το γύρισμα στο πέναλτι και τον Μάντζη να αστοχεί από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε άρδην με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν «κεφάλι» στο σκορ στο 56′. Ο Λοβέρα έκανε ωραίο γύρισμα στην «καρδιά» της περιοχής με τον Μάντζη να πηδά πιο ψηλά από όλους στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

Ο Ιωνικός στην συνέχεια προστάτευσε με άνεση το υπέρ του σκορ, καταφέρνοντας να διπλασιάσει τα τέρματα με το Μάντζη να «χτυπά» ξανά. Ύστερα από φάση διαρκείας και διπλή προσπάθεια του Μάντζη, ο Έλληνας άσος έγραψε με πλασέ το 0-2 στο 84′.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Ιωνικό να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

Κίτρινες: 39′ Διαμαντής, 57′ Μπαλογιάννης – 47′ Ελευθεριάδης, 61′ Φαντιγκά, 70′ Κάνιας, 81′ Μασάς, 85′ Μύγας.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Mανδάς, Λάρσον, Μπαλογιάννης (63′ Θοράρινσον), Βούρος, Διαμαντής, Μεγιάδο (74′ Ντίκο), Περέα, Τοράλ (25′ λ. τρ. Μπουζούκης), Τζου (46′ Θεοδοσουλάκης), Ντιουσέ (63′ Ντουρμισάι), Γκερέρο.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Σάκιτς, Τσιγκρίνσκι, Ούγκο Σόουζα, Ρομαό, Φαντιγκά (76′ λ. τρ. Μασάς), Σεμπά (87′ Αντούνες), Ελευθεριάδης, Λοβέρα (66′ Κάνιας), Μάντζης (87′ Ιωαννίδης).