Ολυμπιακός – Αταλάντα 0-3: Ταξίδι με άδοξο φινάλε

Το ολέθριο λάθος του Λαλά (40′) καταδίκασε, αλλά και… εκτροχίασε (0-3) τον Ολυμπιακό.

Ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Ολυμπιακού.

Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από την Αταλάντα στο Καραϊσκάκη με 3-0 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του Europa League, με τους Πειραιώτες πλέον να επικεντρώνονται στις εγχώριες διοργανώσεις, αρχής γενομένης από το παιχνίδι που ακολουθεί με τον ΟΦΗ. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν στο 40’ με τον Μέλε, μετά το τραγικό λάθος του Κένι Λαλά και στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών με τον Μαλινόφσκι (67’, 69’).

Ετσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Βατσλίκ μπροστά από την εστία και τους Μανωλά, Παπασταθόπουλο και Σισέ στην τριάδα της άμυνας. Οι Λαλά και Ρέαμπτσιουκ ήταν οι δύο μπακ-χαφ, με τους Μαντί Καμαρά και Εμβιλά στον χώρο του κέντρου. Ο Τικίνιο ήταν στην κορυφή της «ερυθρόλευκης» επίθεσης, με τους Αγκιμπού και Ονιεκούρου αριστερά και δεξιά του Βραζιλιάνου στράικερ. Ο Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι από την άλλη παρέταξε την Αταλάντα με την εξής 11άδα: Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Χάτεμπουρ, Ντε Ρον, Φρόιλερ, Μέλε, Μαλινόφσκι, Πεσίνα και Πάσαλιτς.

Ευκαιρία με Μαντί Καμαρά

Ο Ολυμπιακός όπως και στο παιχνίδι του Μπέργκαμο, ήθελε να κλείσει τους χώρους προς την εστία του Βατσλίκ και να χτυπήσει στην κόντρα την ευάλωτη άμυνα της Αταλάντα. Στο 7’ οι Πειραιώτες πρεσάροντας ψηλά κατάφεραν να κλέψουν την μπάλα και να απειλήσουν τον Μούσο, αλλά στάθηκαν άτυχοι στην τελική προσπάθεια. Ο Αγκιμπού άνοιξε ωραία στον Μαντί Καμαρά, αυτός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έκανε το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μούσο.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και μετά τη φάση του Μαντί Καμαρά, με τον Ολυμπιακό να μένει στο δικό του μισό, περιμένοντας την κατάλληλη ευκαιρία για να βγει στην επίθεση. Ωστόσο, όσες φορές οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς βγήκαν στην κόντρα, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους και να φανούν απειλητικοί απέναντι στον Μούσο.

Λάθος από τον Λαλά, 0-1 ο Μέλε

Οι Ιταλοί είχαν γρήγορες επιστροφές και στο 40’ μάλιστα άνοιξαν το σκορ με τον Μέλε, μετά το τραγικό λάθος του Λαλά. Ο Ντε Ρουν έκανε την κάθετη μπαλιά στον Μέλε, ο Λαλά παρότι μπήκε μπροστά από τον αντίπαλό του δεν μπόρεσε να απομακρύνει, με τον μέσο της Αταλάντα να πλασάρει από κοντά και να δίνει τα προβάδισμα στην ιταλική ομάδα. Οι παίκτες του Πιέρο Γκασπερίνι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Λαλά και έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ με 1-0, σε ένα 45άλεπτο που δεν είχαν μεγάλη ευκαιρία.

Αλλαγή συστήματος από τον Μαρτίνς

Πριν την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη του αλλαγή στην αναμέτρηση, με τον Μασούρα να παίρνει τη θέση του Σισέ. Μαζί με την είσοδο του Γιώργου Μασούρα, ο Πορτογάλος τεχνικός άλλαξε και το σχήμα των Πειραιωτών σε 4-3-3.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 51’ απείλησε με κεφαλιά του Τικίνιο, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 60’ ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερη αλλαγή του στο παιχνίδι, με τον Ματιέ Βαλμπουενά αντί του Χένρι Ονιεκούρου.

Διπλό «χτύπημα» από τον Μαλινόφσκι

Οι Ερυθρόλευκοι έψαχναν την ισοφάριση, αλλά οι Ιταλοί μέσα σε δύο λεπτά πέτυχαν δύο γκολ με τον Μαλινόφσκι και έκαναν το 3-0. Στο 67’ οι φιλοξενούμενοι βγήκαν ταχύτατα στην κόντρα, ο Μπογκά έδωσε στον Κοπμέινερς, αυτός βρήκε τον Μαλινόφσκι και ο Ουκρανός με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βατσλίκ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Μαλινόφσκι βρήκε χώρο έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι και τρίτο της Αταλάντα.

Ενδιάμεσα από τα δύο γκολ του Μαλινόφσκι ο Μαρτίνς έκανε δύο ακόμα αλλαγές, με τους Ελ Αραμπί και Βρουσάι αντί των Εμβιλά και Λαλά, ενώ στο 74’ ολοκλήρωσε τις κινήσεις του με τον Φατινγκά στη θέση του Τικίνιο. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με την Αταλάντα να παίρνει τη νίκη και την πρόκριση στους «16» του Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά (65′ Βρουσάι), Ρεάμπτσιουκ, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ (46’Μασούρας), Μ.Καμαρά. Α.Καμαρά, Εμβιλά (65′ Ελ Αραμπί), Τικίνιο (74’Φαντιγκά), Ονιεκούρου (60’Βαλμπουενά).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Μούσο, Ντζιμσίτι, Μέλε, Χάτεμπουρ, Ντεμιράλ (90’Τσιταντίνι), Τολόι, Φρόιλερ, Ντε Ρόουν, Μαλινόβσκι, Πεσίνα (56’Κοοπμάινερς), Πάσαλιτς (56’Μπογκά).