Τα δοκάρια σταμάτησαν τον ΟΦΗ και έχασε στο Βόλο

Στο 75’, με ένα σουτ του Αργεντινού Τόρες, κρίθηκε το ματς Βόλος-ΟΦΗ 1-0. Ετσι αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή ενώ η ομάδα του Ηρακλείου γνώρισε την πρώτη της ήττα.

Ο ΟΦΗ για πρώτη φετος δεν καταφερε να βάλει βαθμό στο «σακούλι» και αυτό λόγω του ότι δεν αξιοποίησε καμία από τις φάσεις που δημιούργησε… Οι Κρητικοί σημάδεψαν δύο φορές τα δοκάρια. Ένα δοκάρι είχε και ο Βόλος.

Το σπουδαιότερο βεβαια σε αυτο το ματς περα από την επικράτηση του Βόλου είναι το θέαμα που προσφεραν οι δύο σύλλογοι.Διαφήμισαν το ποδόσφαιρο καθώς ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός, και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη.Οι εμπνεύσεις στην επιθεση των δύο ομάδων , οφείλονταν και στα προβληματα που διαπιστώθηκαν στην ανασταλτική λειτουργία , αλλά συμπερασματικά γι αυτό το διάστημα έλειπε μόνο το γκολ.

Μόλις στο 6ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Μάνο να φεύγει στην αντεπίθεση μετά από κάθετη του Νέιρα, αλλά τον Γκαραβέλη να του λέει «όχι» εξ επαφής, αποκρούοντας με το πόδι!

Στο 18′  ήρθε η σειρά των γηπεδούχων να «αγγίξουν»το γκολ. Τότε ο Γιαννούλης απομάκρυνε την μπάλα ενστικτωδώς -και με τον Σωτηρίου εξουδετερωμένο- το πλασέ του Ζοάο από την κάθετη του Μουνίθ, διώχνοντας σε κόρνερ.

Στο 18ο λεπτό ο Μπαλογιάννης για λογαριασμό των γηπεδούχων έστειλε τη μπαλα στο οριζόντιο  δοκάρι του Σωτηρίου και αουτ στη συνέχεια,  στη σπουδαιότερη στιγμή του πρώτου μισού του αγώνα. Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει και στο 38ο λεπτό, έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Μουνίθ να μπαίνει στην περιοχή, μετά από συνεργασία με τον Μπαλογιάννη, αλλά το τελείωμά του ήταν κάκιστο και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Κρήτης έφθασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο Μάνος  βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας από την κάθετη του Σεμέδο, αλλά ο Γκαραβέλης  αντεδρασε σωστά  στο τετ α τετ, αποκρούοντας με δεύτερη προσπάθεια.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι ομαδες εξακολούθησαν να παρουσιάζουν ποιοτικό θέαμα. Μάλιστα στο 59ο λεπτό ο ΟΦΗ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς σουτ του Βραζιλιάνου Φιγκεϊρέδο που έδωσε πνοή στην επίθεση των φιλοξενουμένων με την είσοδο του στο ματς «προσέκρουσε» στο οριζόντιο δοκάρι  της εστίας του Γκαραβέλη.

Στη συνέχεια ο Βόλος έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και στο 75ο λεπτό κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα. Τότε ο Τόρες έφερε την μπάλα στο αριστερό και με εξαιρετικό σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής ξεσήκωσε τις κερκίδες στο «Πανθεσσαλικό» στάδιο.

Ο ΟΦΗ λίγο έλειψε να φέρει στα ίσα τη «ζυγαριά» στο 77′, αλλά η κεφαλιά του Νέιρα «αποκρούστηκε» από το κάθετο δοκάρι του Γκαραβέλη. Το σκορ δεν άλλαξε μεχρι το φινάλε και ο Βόλος πανηγυρισε την τρίτη του νίκη, στη σουπερ λιγκα 1.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Τάση.

Κίτρινες: Μάντζης(Bόλος)- Μάνος, Κοροβέσης, Μπράουν, Βάζ(ΟΦΗ)

Διαιτητής: Τάσης (Ηπείρου) Βοηθοί: Κόλλιας (Ηπείρου), Μωυσιάδης (Ηπείρου) 4ος: Ζαμπαλάς (Ηπείρου) VAR: Φωτιάς (Πέλλας) AVAR: Απτόσογλου (Αθηνών)

ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Γκαραβέλης- Ντεντάκης, Δημόπουλος, Διαμάντης, Τσοκάνης- Μπαλογιάννης (68΄ Αουγκούστο), Μουνίθ (74΄ Μάντζης), Φεράρι, Ζοάο (46΄Τόρες), Γέντρισεκ, Μυστακίδης.

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου- Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης (80΄Βαζ)- Μεγιάδο, Σακόρ (56΄ Φιγκερέιδα), Νέιρα (79΄ Μπράουν), Σεμέδο, Τσιλιανίδης- Μάνος.